معرفی داروی وتازوماید

فارماکولوژی و مکانیسم عمل :

 

فوروسماید اساساً به وسیله مهار بازجذب فعال سدیم و آب در بخش بالارونده قوس هنله عمل می کند و در نتیجه باعث افزایش دفع آب و نمک می گردد . در عین حال کاهش حجم پلاسما باعث افزایش تولید آلدوسترون می شود ، این افزایش انتقال مایع توبولی و از طرف دیگر میزان بالای آلدوسترون بازجذب سدیم در توبولهای دیستال را تحریک کرده و بنابراین باعث افزایش دفع یونهای هیدروژن و پتاسیم می گردد .

 

موارد مصرف:

 

فوروسماید برای درمان سندرم ادم در موارد زیر کاربرد دارد :

خیز احتقانی با پرخونی وریدی ناشی از  نارسایی قلبی ، انسداد جریان وریدی با جریان لنفاتیک در اثر ترمبوز ، برای درمان ادم ناشی از کمبود پروتئین ( کم شدن پروتئین در خون ) در اثر هدر رفتن پروتئین با منشا کلیوی یا کبدی همراه با ختلالاتی در متابولیسم در متابولسم پروتئین با وجود انگل با سو  ٕ تغذیه که باعث بروز ادم سرتاسری پوست و آسیت می شود .  برای درمان ادم فیزیولوژیک پستان و پرینه در گاو و مادیان در زمان زایمان و ادم غلاف و کیسه بیضه در حیوانات نر ، درمان حمایتی در دفع مایعات جمع شده در حفرات بدن ( قفسه سینه ، مغز و شکم ) و همچنین اعضای حفره دار بدن مثل مفاصل ، غلاف تاندونها یا بورس ، ، درمان حمایتی در لامینایتیس ، میو گوبینوری و پارالیتیک در اسبها و یا آبستنی کاذب در سگها .

 

البته من این دارو را به عنوان بهترین گزینه جهت درمان خیز پستان بعد از زایمان به اندازه 2 شیشه (20سی سی ) پیشنهاد می کنم .

 

مقدار و طریقه مصرف دارو :

محلول وتازوماید 5 درصد را باید از داخل وریدی یا داخل عضلانی تجویز نمود . در گربه و سگ 2.5 تا 5.5 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن و 1 تا دو بار در روز به فواصل 12 تا 14 ساعت در اسب 0.5 تا1 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن ، 1 تا 2 بار در روز به فواصل 6 تا 8 ساعت .

موارد عدم مصرف:

 

استفاده از وتازوماید در موارد نارسایی کلیوی همراه با قطع ادرار ، ضایعات شدید کبدی ،گلو مرولونفریت حاد ، نارسایی کبدی ،احتمال بروز هیپوکلسیمی ، کم ادراری باحضور حالت دهیدراتاسیون قابل توجه و در سگها و مادیانهای آبستن و نریانهایی که به منظور اصلاح نژاد نگهداری می شوند و در زمان کاهش غلظت پتاسیم خون ممنوع است .

 

توجه :

تجویز وتازوماید در طول سه ماه دوم آبستنی توصیه نمی گردد .

 

تداخل دارویی:

استفاده از سالیسیلاتها با مقادیر بالا  همراه با فروسماید ممکن است منجر به مسمومیت با سالیسیلات گردد . این دارو نباید همراه با آمفو ترسین B ، هیدرات کلرال و داروهای ضد التهابی تجویز گردد .

شرایط نگهداری :

 

در دمای 15 الی 25 درجه سانتیگراد و دور از نور نگهداری شود .

تذکر مهم :

 در صورت مشاهده کریستال محلول را به آرامی گرم نمایید .

بسته بندی در ویال 10 میلی لیتر در جعبه های یک عددی

/ 0 نظر / 128 بازدید